poniedziałek, 22 kwietnia 2019

Foto wskazówki - Podstawy kadrowania

Obiecałam Wam cykl postów o fotografii i na pewno się takie pojawią. Jednak żeby opisać wszystko dokładnie i z przykładami potrzebuję czasu oraz energii, których to ostatnio mi brakuje.

Postanowiłam jednak zrobić post z podstawowymi informacjami, które na pewno przydają się początkującym fotografom - czyli większości ludzi, którzy pstykają sobie fotki telefonami.

Dziś parę słów o kadrowaniu.

Gdy przypatrzycie się zdjęciu poniżej (przedstawiającemu model Breyer Traditional Bandera), na pewno domyślicie się, co jest z nim nie tak. Pokazuje ono figurkę na "drewnianym" tle, ale ustawiona jest w namiocie bezcieniowym, który widać na około. Jak już pewnie się domyśliliście łatwo można polepszyć tę fotkę...



...a to w ten sposób, że "odetniemy" niepotrzebny nam kawałek zdjęcia. Prawda, że teraz model prezentuje się o wiele lepiej?


Takie właśnie "odcinanie niepotrzebnych kawałków" to kadrowanie zdjęcia.

Bardzo często widzę na różnych grupach na Facebooku zdjęcia podpisane "mój nowy model" albo "mój nowy custom" lub "sprzedam tę figurkę" i wyglądają one podobnie do tych poniżej:




W większości przypadków zamiast podwórka jest ściana albo koc, ewentualnie podłoga, a model taki maciupki na środku zdjęcia. I wtedy myślę sobie: "Pokazujecie figurkę czy podwórko / ścianę?"

Ja wiem i rozumiem, że czasem nie da się podejść bliżej, bo wtedy aparaty w telefonie (czy też zwykłe) mają kłopot z ostrzeniem (jak przedmiot jest za blisko, to jest on rozmazany). Ale w takich przypadkach pomoże nam właśnie kadrowanie. A kadrowanie zdjęcia można zrobić w każdym programie graficznym. Można je zrobić także w telefonie po zrobieniu zdjęcia. Najczęściej wystarczy tylko kliknąć w zapisane zdjęcie i z opcji wybrać taki "kwadracik":

I wtedy przesuwając linie cięcia w ciągu chwili zamienimy fotkę w taką, która pięknie pokazuje model, a nie otaczające go ściany, czy trawę.

Dla wyjaśnienia - poniższe zdjęcie nie jest wykrojone ze zdjęcia wyżej, ale chyba rozumiecie, o co mi chodzi?


A tutaj już prawdziwe przykłady z kadrowaniem poszczególnych zdjęć.

Foto modelu klaczy arabskiej Breyer przed:


i po kadrowaniu:


Prawda, że "po" wygląda dużo lepiej? Na pewno ręka, która figurkę trzymała nie pomagała w stworzeniu iluzji, że jest to duży koń. Poprawiony jest też balans bieli - fotka jest mniej niebieska - ale o tym innym razem.

Poniżej model Breyer Traditional - i nawet to zdjęcie nie jest takie złe, ale


...obetnijmy trawę po lewej i prześwitujące niebo - nic nie wnoszą do zdjęcia i są niepotrzebne.


Poniżej jednorożec Schleich. Też zdjęcie całkiem ładne, ale...


...wykadrujmy je pionowo i obetnijmy trochę roślin. Prawda, że teraz wygląda jak zupełnie inne zdjęcie?


A na zdjęciu poniżej odcięty został tylko mały kawałek...


...a dziewczyna nie stoi już w rozkroku i dzięki temu zdjęcie jest bardziej realistyczne, nie sądzicie?


Poniżej też usuńmy trochę zieleniny...


Dobrze jest też przyciąć przestrzeń za modelem, a zostawić przed nim - poprawia to ogólny odbiór zdjęcia.


Natomiast zdjęcie Brunella poniżej można potraktować wielorako. Mnie na przykład podoba się takie, jakie jest teraz - przestrzeń przed koniem wskazuje, że koń przygląda się czemuś w oddali. Rozmazana trawa na przednim planie pokazuje, że znajduje się on daleko od robiącego zdjęcie. Wysoka trawa w tle udaje wysokie trzciny.


Można jednak przyciąć rozmazaną trawę i wykadrować fotkę do formatu 16:9 (panorama - o formatach także będzie osobny post). Od razu zdjęcie inaczej wygląda:


Natomiast jeśli chciałabym pokazać sam model, wycięłabym prawie całe otoczenie - bo teraz model jest najważniejszy, a nie krajobraz:


Na dziś to tyle - mam nadzieję, że niektórzy nauczyli się czegoś nowego. Tak naprawdę to temat jest tylko "liźnięty". Aby dobrze wykadrować zdjęcie trzeba znać formaty kadrowania oraz kilka reguł, na przykład: zasadę trójpodziału, zasadę punktów gorących, zasada budowania napięcia przez asymetrię, skośne linie, kontrapunkt itp. Ale do tego dojdziecie (lub dojdziemy) później - na początek trzeba wiedzieć, co to w ogóle jest to "kadrowanie".

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę spokojnego i zdrowego drugiego dnia Świąt :)



3 komentarze:

  1. Super post. Wiele się dowiedziałam. Ja też Ci życzę wesołego i spokojnego drugiego dnia świąt.

    Pozdrówki Aneta=)!

    OdpowiedzUsuń
  2. Musisz jednak zauważyć, że większość osób nie ma aż tak dobrego aparatu w telefonie i jeśli będziemy tak ciąć i ciąć zdjęcia, to jakość będzie wciąż gorsza i gorsza, tak jak w przypadku zdjęcia Brunella, gdzie koń przestał być ostry już przy pierwszym kadrowaniu. Przy gorszym aparacie i gorszych zdjęciach kadrowanie nie wydaje mi się najlepszym pomysłem :|

    OdpowiedzUsuń
  3. Przydatny post, ale faktycznie, ledwo liznełaś temat.
    I oczywiście, zgadzam się z przedmówcą, w słabych aparatach po kadrowaniu obraz jest nieostry.

    Mel

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że zdecydowaliście się coś tutaj skrobnąć :)