poniedziałek, 3 lipca 2017

Pierwszy Sarmacki Live Show 2017

Post informacyjny

Dnia 13 sierpnia 2017 roku (niedziela) w mieście Kudowa-Zdrój odbędzie się pierwszy w Polsce "Sarmacki Live Show" - czyli najprościej mówiąc pokaz / konkurs dla modeli koni.

Oficjalna strona: Sarmacki Live Show (http://sarmackilive.weebly.com/)

Mail do organizatorów: sarmackilive@gmail.com
Więcej informacji na stronie Sarmackiego, a poniżej wyjaśnienie, co to w ogóle jest ten "liwe szoł" ;)

Tekst: Marta z bloga The Resin Hart


Pokazy modeli koni – hobby polegające na kolekcjonowaniu i wystawianiu w konkursach realistycznych modeli koni oraz, w mniejszym stopniu, innych koniowatych. Same pokazy dzielą się zwykle na

 • Youth (przeznaczone dla dzieci i młodzieży),
 • Novice (dla osób, które są nowe w hobby, bez względu na wiek) oraz
 • Open (pokaz otwarty dla wszystkich).

Wszystkie trzy rodzaje pokazów najczęściej odbywają się równocześnie i na ogół nie ma obowiązku startowania w pokazach Youth/Novice – osoby młodsze i początkujące mogą wziąć udział w konkursie Open, ale muszą liczyć się z tym, że będą rywalizować z o wiele lepiej przygotowanymi hobbystami.

Kolekcjonerzy z całego świata mogą wziąć udział w pokazach na żywo (od ogromnych, trwających cały weekend, po mniejsze, lokalne, organizowane w domach hobbystów) lub pokazach fotograficznych (Photo Show), odbywających się zwykle online, do których zgłasza się zdjęcia modeli i scenek z ich udziałem.

​KLASY I KATEGORIE

Większość dużych pokazów jest podzielona na dwie kategorie: Halter i Performance. Każda z kategorii jest dodatkowo dzielona na mniejsze klasy, których liczba zależy od preferencji organizatorów oraz ilości zgłoszonych modeli – powszechną praktyką jest scalanie lub dzielenie klas przed rozpoczęciem konkursu w sytuacji, gdy jest zbyt mało lub zbyt dużo zgłoszeń.

Halter

W tej kategorii ocenia się dopasowanie zgłoszonego modelu do typu i rasy konia, które ma reprezentować. Poszczególne klasy odpowiadają konkretnym typom koni (konie zimnokrwiste, gorącokrwiste, barokowe itd.), bardzo rzadko pojedynczym rasom. Uczestnik, oprócz zgłoszenia modelu do odpowiedniej klasy, musi także określić jego rasę.

Modele OF (Original Finish – modele produkowane masowo, w oryginalnym wykończeniu) oddziela się od modeli AR (Artist Resin – modele żywiczne rzeźbione i odlewane przez artystów, na ogół w małych ilościach) i modeli CM (Custom – modele, najczęściej te masowo produkowane, zmodyfikowane). Czasami rozdziela się też poszczególne skale.

Niektórzy organizują również klasy dla modeli przedstawiających stworzenia fantastyczne, modele-dekoracje oraz realistyczne modele porcelanowe.

Collectibillity

Kategoria, w której ocenia się rzadkie modele OF, na przykład kolekcjonerskie edycje modeli firmy Breyer. Ważne są tutaj stan, wiek i liczba wydanych kopii każdego modelu.

Performance

Tutaj zawodnicy odtwarzają w miniaturze sceny z prawdziwych zawodów jeździeckich, przestrzegając przy tym zasad i regulaminów poszczególnych konkurencji. Wystawienie modelu w nieregulaminowym sprzęcie lub wykonującego zabroniony manewr, spowoduje obniżenie not, a nawet dyskwalifikację.

Podział kategorii jest bardzo zróżnicowany, ale najczęściej Performance dzieli się na

 • Western/English Pleasure (w tych klasach prezentuje się konkurencje mniej dynamiczne, w których bardziej liczy się estetyka: np. western pleasure, itp.),
 • Western/English Performance (konkurencje techniczne i szybkościowe – ujeżdżenie, reining, skoki itp.),
 • Other Performance (klasa zbiorcza dla takich konkurencji jak rajdy, wyścigi, powożenie itp.),
 • Costume (w tej klasie prezentuje się modele w rzędach etnicznych, paradnych, a nawet w kostiumach na Halloween) i
 • Scene (klasa, w której można wystawić dowolną, niekoniecznie realistyczną, scenę z końmi).

Workmanship

Workmanship może pojawić się na pokazie jako klasa w kategorii Halter lub jako oddzielna kategoria. W pierwszym przypadku w tej klasie ocenia się modele, bardziej pod kątem technicznym – detale i jakość wykończenia, wykonane modyfikacje itp. W drugim, jest to – charakterystyczna raczej dla pokazów europejskich - kategoria przeznaczona dla hobbystów wykonujących miniaturowe rzędy, w której ocenia się projekt i wykonanie siodeł, ogłowi itp.Ponieważ jest to pierwsza w Polsce taka impreza, nie mam żadnych zdjęć.
Ale w internecie można pooglądać relacje z LS w innych krajach. Zapraszam na blog Braymere Custom Saddlery, na przykład do tego posta: Willow Tree performance 2017:
http://braymere.blogspot.com/2017/04/willow-tree-performance.html <-- Klik

źródło: http://braymere.blogspot.com/2017/04/willow-tree-performance.html

A tutaj galeria na Flickrze użytkownika appaloosa z Vermont Champlain Valley Expo 2009
https://www.flickr.com/photos/appaloosa/albums/72157617671422778 <-- Klik

źródło: https://www.flickr.com/photos/appaloosa/3513687606/in/album-72157617671422778/

Pozdrawiam!


5 komentarzy:

 1. Jejku dlaczego tak daleko :(( moje serduszko boli, super byłoby brać udziału dział w takim show :c

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,Caprion mogła byś opisać wycofanego wałacha arabskiego Schleich?
  I czy porównasz Zenyatta-(klacz breyer Traditional) z koniem Classic i z Koniem breyer sm,oraz z końmi w skali collectA?
  Za niedługo do mnie przyjdzie *-*

  OdpowiedzUsuń
 3. DLACZEGO TO TAK DALEKO !!!!!!! ;( Mam wrażliwe serduszko .

  Ze smuteczkiem pozdrawiam Zuzia koniara

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie,że stworzyłaś taki post,wiedza zgromadzona w jednym miejscu jest zawsze pożyteczna :D
  Jeżeli się uda to pojadę na tegoroczne Live Show,już nie umiem się doczekać 13 sierpnia.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że zdecydowaliście się coś tutaj skrobnąć :)