środa, 6 lutego 2019

CollectA - Ssaki wodne - walenie

Bardzo spodobały mi się zdjęcia z niebieskim "morskim" tłem, dlatego dziś coś innego niż konie. Figurki wodnych ssaków z firmy CollectA, wszystkie to walenie.

Mam nadzieję, że wiecie, czym ssaki różnią się od ryb? Szczególnie te, pokazane w poście.


 • Przede wszystkim opisywane tu zwierzęta oddychają powietrzem atmosferycznym, czyli muszą się wynurzyć, żeby zaczerpnąć powietrza. Ryby mają skrzela i nie muszą się wynurzać, żeby oddychać.
 • Są żyworodne, czyli samice rodzą młode. Ryby są jajorodne (najczęściej składają jaja).
 • Ssaki są pokryte sierścią. Oczywiście na morskich waleniach możemy znaleźć tylko szczątkowe owłosienie (foki na przykład są całe "włochate"). Natomiast ryby mają łuski.
 • Ssaki są stałocieplne, czyli temperatura ich ciała nie zależy od środowiska, w którym żyją. Ryby są zmiennocieplne.


A dziś pokażę Wam:


CollectA 88652 - Bowhead Whale, czyli wal grenlandzki. Należy do fiszbinowców, czyli nie ma w paszczy zębów tylko fiszbiny, którymi odcedza kryl i inne skorupiaki.
 CollectA 88613 - Pilot Whale, czyli wieloryb pilot zwany także grindwalem krótkopłetwym, Tak naprawdę to delfin, który wygląda jak wieloryb. On ma zęby.CollectA 88347 - Humpback Whale, czyli długopłetwiec oceaniczny, inaczej humbak (też fiszbinowiec). Te wieloryby znane są z tego, że "śpiewają"- dźwięki, które wydają są słyszane na przestrzeni setek kilometrów:CollectA 88615 - Narwhal, czyli narwal jednozębny. Tak, ten "róg" to ząb, który u samców może mieć nawet 3 metry długości. Podobno ludzie kiedyś uważali, że ten ząb, to róg jednorożca:CollectA 88761 - Blainville's Beaked Whale, czyli dziobowal zwartopyski. Ma dwa małe wystające w górę zęby, ale nie łapie nimi zdobyczy - raczej przy pomocy języka zasysa wodę razem z rybami do pyska.CollectA 88653 - Pygmy sperm whale, czyli kaszalot mały, inna nazwa to kogia krótkogłowa. To niewielki wieloryb zębowiec, który żywi się ośmiornicami i kałamarnicami.
CollectA 88612 - Pacific White-Sided Dolphin, czyli delfin pacyficzny, inna nazwa to delfinowiec skośnozębny. Ten delfin spotykany jest zwykle na głębokich wodach i żywi się rybami.CollectA 88042 - Bottlenose Dolphin, czyli delfin butlonosy zwyczajny, to figurka dorosłego osobnika. Chyba najbardziej znany gatunek delfina - przynajmniej ja w umyślę widzę właśnie takiego, jak pada słowo "delfin" ;)CollectA 88616 - Bottlenose Dolphin Calf, czyli delfin butlonosy zwyczajny młody (cielę). Skoro maluch to "cielę", to czy samiec i samica to "krowa" i "byk"?CollectA 88618 - Orca Calf, czyli orka oceaniczna cielę, inna nazwa to miecznik. Orki to drapieżniki, które potrafią polować w stadach i współpracować ze sobą podczas polowania. Są to najwięksi przedstawiciele delfinowatych.
CollectA 88611 - Ganges River Dolphin, czyli suzu gangesowy, inne nazwy to delfin gangesowy, delfin indyjski, susuka. Jedyny z pokazanych dzisiaj, który żyje w rzece, czyli w słodkiej wodzie.

Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego dziś. Ja, odkąd pracuję w sklepie z figurkami, poznałam wiele nowych zwierząt, o których nawet nie słyszałam :D

Oczywiście większość z pokazanych tu figurak można zakupić na Monocerus.pl

Pozdrawiam!

PS
Tło, to pareo, którego nie miałam okazji użyć na plaży. Nareszcie się do czegoś przydało :D
Pa!

4 komentarze:

 1. Fajne ssaki wodne. Najbardziej podoba i się kaszalot i orka:) Bardziej mi się podobają wieloryby schleich ale Collecta też nie są złe. Gdyby odwróciło by się wala grenlandzkiego miałby on śmieszny uśmieszek:D

  Pozdrówki Aneta=)!

  OdpowiedzUsuń
 2. Porównałam sobie te figurki z figurkami z katalogu Schleich 2008 i zdecydowanie bardziej preferuje te drugie. Chociaż te też mają swój urok.
  Mel

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdjęcia są świetne, a morskie ssaki i tło bardzo przypadli mi do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kocham morskie zwierzęta, prawie tak jak konie i ptaki. Są bardzo ciekawymi stworzeniami. Collecta świetnie odwzorowała je na figurkach. Myślę, że jakiś do mnie trafi ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że zdecydowaliście się coś tutaj skrobnąć :)